Tablica koło Obszar roboczy 1

Zespół Szkół Techniczno - Zawodowych im. Macieja Rataja
w Tomaszowie Lubelskim


Zapraszamy!

 

     Ten rok przyniósł nam nowe doświadczenie w postaci nauki zdalnej. Mimo, że zapowiadany jest szybki powrót do szkół, to warto zobaczyć, że nauka zdalna w szeroko rozumianym aspekcie mogłaby pozostać jako forma wspomagania rozwoju i nauki. Daje możliwość rozwoju zainteresowań i uzupełniania wiedzy. Dlatego warto pomyśleć o tym jak korzystać z zasobów Internetu do tego celu.   

Sztuką jest korzystać z Internetu tak, aby jak najwięcej tutaj ugrać dla siebie. Aby ilość treści, które konsumujemy – przeglądamy, czytamy, oglądamy w ramach inspiracji i oderwania się od codzienności równoważyć tym, co tworzymy, co rzeczywiście przemycamy do swojego życia i codzienności. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w nauce dzięki nowym technologiom. One dają nam dostęp do ogromnej ilości materiałów edukacyjnych on-line. Wiele z nich jest dostępnych za darmo lub za niewielką opłatą. 

 Nauka online – przydatne strony i portale 

 

Kursy z różnorodnych dziedzin 

 • Khan Academy - strona oferująca krótkie kursy i filmiki z różnorodnych dziedzin, dla młodszych i starszych. Dzięki Fundacji Edukacja dla Przyszłości, strona jest dostępna po polsku. 
 • Platforma Coursera  - oferta kursów z różnych dziedzin stworzona przez uniwersytety i instytucje edukacyjne. Część kursów jest odpłatna, ale wiele z nich  jest dostępnych całkowicie za darmo. Większość jest prowadzona w języku angielskim, istnieje jednak możliwość włączenia polskich napisów.  
 • Platforma anglojęzyczna edX, dzięki której możliwa jest nauka online kursów z uniwersytetów na całym świecie.
 • Ted Talk – przemówienia na różnorodne tematy, wygłaszane przez ekspertów i ekspertki z całego świata. Na stronie dostępne jest za darmo ponad 3 tysiące nagrań, wiele z polskimi napisami. 
 • epodreczniki.pl – podręczniki w wersji online. 

Nauki ścisłe i kierunki techniczne 

 • Adamed SmartUp - dużo darmowych filmików z zakresu biologii, chemii i fizyki. 
 • Codecademy - pasjonaci programowania mogą skorzystać z darmowych, interaktywnych kursów.
 • Na swoim kanale Youtube Pan Belfer w krótkich filmikach wyjaśnia zagadnienia z dziedziny chemii. 
 • http://www.math.edu.pl/ - strona o matematyce – jeśli masz trudności z tym przedmiotem, tam znajdziesz wszystko co Ci potrzebne. 
 • http://www.mlyniec.gda.pl/~chemia/  - Witryna "Przyjazna chemia dla Ciebie" jest opracowaniem zawierającym zarówno podstawowe informacje dotyczące chemii, jak i uwagi i przemyślenia autora, mogące być w zrozumiemiu tej chemii pomocne. Oprócz skrótowego opracowania wiadomości z zakresu chemii ogólnej, organicznej i nieorganicznej (w zakresie przydatnym maturzystom) znajduje się tu też wstęp do chemii dla wszystkich, 
 • https://leszekbober.pl/  - Fizyka z pasją zawiera najważniejsze informacje z fizyki, napisane dla Was prostym językiem. 

 Przedmioty

https://xn--jzyk-polski-rrb.pl/ - język polski 

http://www.biologia.net.pl/ - biologia 

 http://www.geografia24.eu/index.php?strona=001 - różne ciekawe i przydatne materiały do poszerzenia wiedzy, które mogą pomóc w nauce geografii. 

Języki obce:

Język angielski 

 • Duolingo.  
 • Bardziej zaawansowanych może zainteresować aplikacja Memrise
 • Wiele darmowych materiałów do nauki języka, przystosowanych do różnych poziomów, znajdziecie na stronach serwisów radiowych wybranego kraju. BBC, Deutsche Welle, RFI  
 • Jeśli zaś uczycie się języka angielskiego, na kanale Youtube Po cudzemu znajdziecie wiele krótkich filmików objaśniających tajniki wymowy czy odmiany.

Język niemiecki: 

Język rosyjski:  

 • https://podstawyrosyjskiego.pl/ 

Inne przydatne: 

 • WolneLektury.pl to wirtualna biblioteka, udostępniająca za darmo wiele książek i tekstów literackich w formie ebooków i audiobooków. 
 • W serwisie Ninateka za darmo dostępne jest ponad 7 tysięcy plików audio i wideo – filmów fabularnych i dokumentalnych, audycji radiowych, rejestracji spektakli teatralnych i wiele innych. Ninateka oferuje również specjalne konto EDU dla uczniów i nauczycieli. 
 • Wiele darmowych kursów z zakresu projektowania, fotografii i innych kreatywnych dziedzin znajdziemy na anglojęzycznym portalu Skillshare
 • Dzięki Google Arts and Culture możemy wirtualnie zwiedzać muzea na całym świecie, oglądać obrazy z bardzo bliska, czy uczyć się ciekawostek na temat kultury, sztuki i historii. 

Powyżej przedstawione zostały nieliczne przykłady gdzie można znaleźć przydatne do nauki informacje, wiadomości i wiedzę. Ważne żeby zobaczyć, że nauka może być ciekawa a dostęp do źródeł jest w zasięgu ręki. 

 Jak się przygotować do nauki w domu? 

 1. Wydziel miejsce i czas do pracy

Kiedy chodzimy do szkoły, łatwo nam rozdzielić przestrzenie do nauki i relaksu. Nauka przy biurku w pokoju obok łóżka, na którym śpimy czy przy kuchennym stole sprawia, że trudniej jest nam rozdzielić obowiązki od czasu wolnego. Często przez to ciężko jest się skupić. W ponownym wytyczeniu granic między nauką a życiem osobistym może pomóc trzymanie podobnej rutyny, do jakiej byliśmy przyzwyczajeni wcześniej, oraz – na tyle na ile to możliwe – oddzielenie przestrzeni przeznaczonej do nauki. Nawet drobne gesty, takie jak na przykład nauka przy jednej części kuchennego stołu, a jedzenie obiadu przy innej, mogą być pomocne. 

 1. Zrób plan lub to-do listę

Ucząc się w domu, znacznie łatwiej jest nam się rozproszyć. Zaczynamy się uczyć, ale przypomniało nam się, że mamy wysłać maila, co kieruje nas w stronę ciekawego artykułu… i tak minęło pół dnia, a my na dobre nie skupiliśmy się na niczym. Z pomocą przychodzi spisanie planu działania na dany dzień lub to-do listy. Jeśli mamy problem z określeniem, od którego zadania powinniśmy zacząć, pomocne może być ułożenie ich według wagi i pilności (w ten sposób powstają cztery grupy zadań: ważne i pilne, nieważne i pilne, ważne i niepilne, oraz nieważne i niepilne). 

 1. Nie zapominaj o przerwach

Choć samo skupienie się w domu – zwłaszcza jeśli dzielimy naszą przestrzeń do nauki z innymi osobami – może stanowić wyzwanie. Zacieranie się granic między uczeniem się a życiem prywatnym może łatwo sprawić, że zapominamy robić przerwy na odpoczynek zgodnie z potrzebami naszego organizmu. W ciągu doby nasz organizm funkcjonuje w oparciu o cykle aktywności okołodobowej, kiedy to w dzień jesteśmy aktywni a w nocy śpimy. W ciągu dnia jednak również mamy, chociaż mniej widoczne funkcjonowanie w oparciu o cykle obejmujące fazę aktywności i odpoczynku. Co około 1,5 godziny przestawiamy się na ok. 20 minut na fazę odpoczynku. Dobrze jest ustalić sobie na ten czas zadania mniej absorbujące i o mniejszym stopniu trudności albo po prostu zaplanować sobie odpoczynek. 

 1. Bądź w kontakcie

Ważnym i niezastąpionym elementem szkoły są ludzie – nawet w trybie zdalnym nie zapominajmy o komunikacji z nimi. Wspólne przedyskutowanie zadań czy nauka z przyjaciółmi nie tylko pomagają w produktywności, ale też sprawiają, że w sytuacji izolacji społecznej czujemy się trochę mniej samotni. 

Nie zapominajcie! 

Zewsząd słyszymy sygnały, jak powinniśmy produktywnie wykorzystać czas w domu. Jednak równie ważny jest relaks, zadbanie o siebie, zdrowie i równowaga psychiczna. Jeśli nie ma siły na naukę dodatkowych rzeczy, czy z trudnością przychodzi skupienie się – warto pomyśleć o odpoczynku. Od tego zależy m.in. efektywność uczenia się. 

Oprac.: Psycholog szkolny