Tablica koło Obszar roboczy 1

Zespół Szkół Techniczno - Zawodowych im. Macieja Rataja
w Tomaszowie Lubelskim


Zapraszamy!

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia.

PRAWO AUTORSKIE W EDUKACJI

 • Najgrubszą książką świata dostępną w regularnej dystrybucji jest zbiór wszystkich przygód panny Marple (12 powieści i 20 opowiadań), opublikowany w maju 2009. Książka ma 32,2 cm grubości, 4032 strony i waży ponad 8 kg. Książkę wydano w nakładzie 500 egzemplarzy (cena wynosiła 1000 funtów).image001

źródło: http://biblio.c0.pl

 • Najmniejszą książkę świata drukują Japończycy (Toppan Printing). Publikacja ma 22 strony, mierzy zaledwie 3/4 milimetra i nosi tytuł „Shiki no Kusabana” („Kwiaty czterech pór roku”). W środku, zgodnie z tytułem, znajdziemy podpisane ilustracje japońskich kwiatów. Litery w podpisach mierzą 0,01 mm, co powoduje, że książki nie da się czytać gołym okiem.image002

źródło: https://www.biblionetka.pl

 • Najdroższą książką na świecie jest amerykańskie 4-tomowe dzieło o tytule "Ptaki Ameryki". Na aukcji w Nowym Jorku sprzedane za 8 milionów 802 tysiące 500 dolarów.image003

 Fot.ShortList.com

 • Najwyższą w Polsce cenę antykwaryczną (103 tys. zł) uzyskało na aukcji w Krakowie dzieło  M. Kopernika "O obrotach sfer niebieskich".image004

źródło: https://bgpw.wordpress.com

 • Najpopularniejszą książką na świecie jest Biblia. Przetłumaczono ją na 310 języków, a jej fragmenty na dalsze 597. Szacuje się, że pomiędzy1815 a 1975 rokiem wydrukowano około 2,5 miliarda egzemplarzy Biblii.image005

źródło: https://pixabay.com

 • Najwięcej powieści w czasach "ery gęsiego pióra" napisał Polak – J.I Kraszewski.W ciągu 57 lat napisał 232 powieści, w tym 144 społecznych, obyczajowych i ludowych oraz 88 historycznych. Ze swoim imponującym dorobkiem jest jednym z najpłodniejszych pisarzy w historii światowej.image006

źródło: https://plwikipedia.org

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci…”
Wisława Szymborska

   Każdego roku w kwietniu przypominamy znaczące wydarzenia w historii naszego narodu i przywołujemy pamięcią tych wszystkich, którzy walczyli, zwyciężali, i ginęli za wolność, i niepodległość Polski. Kwiecień nazywany  jest Miesiącem Pamięci Narodowej, a więc czasem szczególnej refleksji nad naszą przeszłością.

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci…”
Wisława Szymborska

   Każdego roku w kwietniu przypominamy znaczące wydarzenia w historii naszego narodu i przywołujemy pamięcią tych wszystkich, którzy walczyli, zwyciężali, i ginęli za wolność, i niepodległość Polski. Kwiecień nazywany  jest Miesiącem Pamięci Narodowej, a więc czasem szczególnej refleksji nad naszą przeszłością.

To nie jest tak, że historia ma swój bieg i odchodzi w niepamięć. Narodowa pamięć jest dobrem najwyższym i dlatego mamy obowiązek pielęgnowania tego, co się zdarzyło, z czego wyrastamy, co było krwią i cierpieniem oraz radością i triumfem.

W tym szczególnym czasie wspominamy polskich bohaterów  z okresu II wojny światowej.

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, a 19 kwietnia Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu i Powstania w Getcie Warszawskim.

Pamiętamy również o wydarzeniach z historii najnowszej.

10 kwietnia 2010 roku doszło do katastrofy lotniczej w Smoleńsku. Zginęło w niej 96 osób, wśród nich prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńską.

2 kwietnia 2005 roku odszedł papież Jan Paweł II, który tak pisał o pamięci narodowej: ,,Pamięć jest spoiwem każdej ludzkiej wspólnoty. Pamięć narodowa jest spoiwem narodu. Tak było, jest i tak będzie dopóki istnieć będzie ten szczególny rodzaj społeczności mający oparcie w ojczyźnie i zanurzony we własnej kulturze, dzięki której odróżnia się od innych narodów”.

aaaaaNie wiem co to poezja,
nie wiem, po co i na co,
wiem, że czasami ludzie
 czytają wiersze i płaczą.

Władysław Broniewski

       Światowy Dzień Poezji to święto ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku i obchodzone corocznie 21 marca. Główne uroczystości odbywają się w Paryżu a ich celem jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Włączając się w obchody tego święta zapraszamy wszystkich do biblioteki szkolnej, gdzie czekają na Was wiersze najsłynniejszych polskich poetów.
W ciągu  najbliższych dni karteczki z wierszami  będą także dodawane do wypożyczanych książek. Osobom, które nie mogą odwiedzić biblioteki przypominamy, że poezja żyje także poza kartami książek a w Internecie znajdziemy wiele stron, na których można czytać wiersze współczesnych autorów i poznać o nich opinie innych ludzi.

 Może  Światowy Dzień Poezji to dobry powód ku temu aby sięgnąć po tomik poezji?

 • Na tym polega rola poezji: mówić o tym, o czym inni milczą. Andrzej Sapkowski
 • Wszystko jest poezją, a najmniej jest poezją napisany wiersz; każdy jest poetą,
  a najmniej poetą jest poeta piszący wiersze…  Edward Stachura
 • Poezja to jest taka pani, której trzeba się całkowicie poświęcić. Karol Wojtyła
 • Poezja jest światem przeżyć i refleksji. Jest po trochu jak mówienie ludzkim językiem w dobie maszyn i komputerów. Nie może jednak być zbyt mądra, bo nikt jej nie zrozumie. Ks. Jan Twardowski         
 • Poezja jednoczy, a nie dzieli. I póki ona istnieje ma sens język i rozmowa z drugim człowiekiem. Kamila Kampa
 • Poezja, aby była sobą, Musi dialog toczyć z prawdą…  Mieczysław Jastrun
 • Najpiękniejsza poezja - to są zwykłe słowa.  Jerzy Liebert
 • Czar poezji polega na tym, że jest ona skrótem myślowym i metaforą i najczęściej marzeniem jeszcze. Zbigniew Herbert
 • Bo więcej waży jedna  dobra strofa niż ciężar wielu pracowitych stronic.  Czesław Miłosz
 • Odnajdujemy w poezji coś z prawdy własnego serca.  Anna Kamieńska

     W ramach tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Polskiego Miejska Biblioteka Publiczna w Tomaszowie Lubelskim zorganizowała przy współpracy z Zespołem Szkół Techniczno-Zawodowych im. M. Rataja  konkurs on-line.  Uczestnicy  zmierzyli się z „Testem wiedzy o języku polskim”, który sprawdzał wiedzę ze znajomości historii języka polskiego, gramatyki, składni i stylistyki. Warto podkreślić, że autorem pytań do quizu była p. Marta Świderek, natomiast nad jego przebiegiem od strony informatycznej czuwała p. Agnieszka Łypka.

Wśród zwycięzców znalazł się uczeń naszej szkoły Bartosz Flondro z klasy Ib (technik budownictwa) zajmując 3. miejsce.

Bartoszowi gratulujemy!!!

bartosz

                              Bezdomni i Podziemni, w bajce szli, widmowi

                              Z niczyjego rozkazu, z własnego wyboru –

                              Już tylko na te próby męstwa i honoru,

                              Już tylko by tych prochów nie oddać wrogowi

                                                                          Z wiersza Mariana Hemara

                                                                                                                   „ O wielkim bojowniku.”

 

     1 marca obchodzimy  Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto państwowe. Ma na celu oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia. Upamiętnia tych, którzy po drugiej wojnie światowej walczyli o prawo do samostanowienia polskiego społeczeństwa, stawiając opór sowietyzacji i podporządkowaniu kraju Związkowi Radzieckiemu. 1 marca przypada, w rocznicę stracenia w 1951 roku przez bezpiekę 7  przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".

A niechaj narodowie wżdy postronni znają,

iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają.

Mikołaj Rej

      Do najdawniejszych zabytków języka polskiego możemy zaliczyć nie tylko całe teksty pisane w języku polskim, ale także wszystkie inne wzmianki, słowa czy zdania umieszczane w tekstach pisanych w innych językach, najczęściej po łacinie. Wszystkie teksty, o których mówimy, to rękopisy.

Ujmując piśmiennictwo polskie chronologicznie od najstarszych czasów powstawały:

 

GEOGRAF BAWARSKI

o1

 źródło: skladnica-gornoslaska.pl

Pojawiają się w nim pierwsze nazwy w naszym języku. Anonimowy autor, pochodzący z Bawarii, wymienia nazwy plemion zamieszkujących tereny dzisiejszej Polski: Wiślanie, Goplanie, Opolanie itd.

 „Mowa nasza, nasz język jest naszym największym skarbem kulturalnym.
Broniąc go, bronimy samej istoty naszej kultury.”

J. Iwaszkiewicz
                                                                                                                                                                                                         

     21 lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto zostało ustanowione  przez UNESCO podczas 30. Sesji Generalnej 17 listopada 1999 roku.

Data ta upamiętnia wydarzenia z Pakistanu, gdzie w 1952 roku zginęło pięciu studentów domagających się nadania statusu języka urzędowego językowi bengalskiemu.

Najważniejszym przesłaniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest dbałość o język rodzimy oraz podkreślenie bogactwa różnorodności językowej świata, a także zwrócenie uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących. 

W tym dniu pamiętajmy o roli i miejscu języka polskiego w życiu każdego Polaka, gdyż jest on skarbnicą naszej historii i kultury.   

Pielęgnujmy i szanujmy nasz język ojczysty, nie tylko od święta,
 ale i na co dzień!

 

 Zachęcamy do zapoznania się z najstarszymi zabytkami języka polskiego.

Nauczyciele bibliotekarze                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 

dzien bezpiecznego internetu 2021

     9  lutego 2021 roku obchodzimy po raz kolejny Dzień Bezpiecznego Internetu pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy Razem!”.

DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online.  Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo.

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF).  Głównym partnerem akcji jest Fundacja Orange. Partnerami tegorocznej edycji są: Facebook Polska oraz Google Polska.

Więcej informacji na temat wydarzenia, materiały edukacyjne, webinary dla nauczycieli, konferencję online można znaleźć pod adresem: https://www.saferinternet.pl/dbi/o-dbi.html

     Ten rok przyniósł nam nowe doświadczenie w postaci nauki zdalnej. Mimo, że zapowiadany jest szybki powrót do szkół, to warto zobaczyć, że nauka zdalna w szeroko rozumianym aspekcie mogłaby pozostać jako forma wspomagania rozwoju i nauki. Daje możliwość rozwoju zainteresowań i uzupełniania wiedzy. Dlatego warto pomyśleć o tym jak korzystać z zasobów Internetu do tego celu.   

Sztuką jest korzystać z Internetu tak, aby jak najwięcej tutaj ugrać dla siebie. Aby ilość treści, które konsumujemy – przeglądamy, czytamy, oglądamy w ramach inspiracji i oderwania się od codzienności równoważyć tym, co tworzymy, co rzeczywiście przemycamy do swojego życia i codzienności. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w nauce dzięki nowym technologiom. One dają nam dostęp do ogromnej ilości materiałów edukacyjnych on-line. Wiele z nich jest dostępnych za darmo lub za niewielką opłatą. 

 Nauka online – przydatne strony i portale 

aaaaa     16 października 1978 roku  obchodzimy 42. rocznicę wyboru kardynała Karola  Wojtyły na Tron Piotrowy.

Dwudziestym obchodom Dnia Papieskiego, które obchodziliśmy w ostatnią niedzielę towarzyszyło biskupie zawołanie Karola Wojtyły „Totus Tuus”, które potem stało się  także mottem jego pontyfikatu. Słowa te są związane z całym życiem Jana Pawła II i wyrażają Jego postawę wobec Boga i Maryi, a w konsekwencji do człowieka i całego świata.

Warto zwrócić uwagę na jubileuszowy wymiar Dnia Papieskiego. 100 lat temu  - 18 maja- urodził się ten wyjątkowy człowiek, jeden z najwybitniejszych papieży w dziejach Kościoła.

Ponadto  Rok 2020 został ustanowiony  przez Sejm i Senat Rokiem Świętego Jana Pawła II.

     Po raz kolejny na całym świecie październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Tradycje MMBS sięgają 1999 roku, kiedy to Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego zainicjowało obchody Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych, który obchodzony był zawsze w czwarty poniedziałek października. Od 2008 roku przedłużono świętowanie na cały miesiąc – zawsze pod innym hasłem, które jest tematem przewodnim. Święto ma na celu zwrócenie uwagi na rolę biblioteki w życiu szkoły oraz w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. 

Tegoroczne hasło brzmi:

 „Z KSIĄŻKĄ CI DO TWARZY”

W ramach obchodów MMBS zapraszamy uczniów do aktywnego uczestnictwa w działaniach biblioteki oraz do korzystania ze zbiorów.

Działania promujące bibliotekę i czytelnictwo:

 • Konkurs fotograficzny "Z książką Ci do twarzy"
 • Wystawki: Zalety książek i Memy biblioteczne
 • Quiz o książce i bibliotece
 • Akcja "Podaruj wiersz”

dzien     Od 2001 roku w dniu 29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. To czytelnicze święto zostało ogłoszone z inicjatywy Polskiej Izby Książki i ma na  celu promocję  idei głośnego czytania. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Z racji tego wydarzenia biblioteka szkolna zaprosiła uczniów klasy I u do wspólnego, głośnego czytania ,,Pamiętników Adama i Ewy’’ Marka Twaina.

Spotkanie było świetną okazją by uświadomić młodzieży, jakie korzyści przynosi głośne czytanie i dlaczego warto czytać.

    Choć Dzień głośnego Czytania obchodzimy 29 września, to zachęcamy do czytania przez cały rok, bo jak powiedziała Wisława Szymborska Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.

     W sobotę 5 września, młodzież naszej szkoły wspólnie z młodszymi kolegami ze Szkoły Podstawowej nr 3, włączyła się w ogólnopolską akcję społeczną Narodowe Czytanie. W tym roku była  to „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Uczniowie wystąpili  w finale tomaszowskiej IX edycji tego wydarzenia organizowanego z  inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej, we współpracy partnerskiej  z Urzędem Miasta i Tomaszowskim Domem Kultury.

     Wśród czytających to  wybitne dzieło polskiego romantyzmu znalazła się również nasza wicedyrektor pani Grażyna Senetra. W imprezie uczestniczyli uczniowie: Paulina Gozdek kl. III L, Wiktoria Kaźmierczuk kl. II L, Kacper Ligęza kl. II i, Kacper Skowronek kl. II i, Jakub Rykała kl. II i, Kacper Król kl. II i, Michał Rachański kl. II k, Piotr Brzezicki kl. II k, pod opieką nauczycieli p. M. Świderek, M. Fili, p. M. Ożgi.

Koledzy i koleżanki!

Zachęcamy Was do czytania, nie tylko przy okazji podobnych akcji.

unnamed     W tym roku ogólnopolskie ŚWIĘTO WOLNYCH KSIĄŻEK odbędzie się 16 czerwca. Niestety sytuacja epidemiczna nie pozwala na tradycyjne obchody wydarzenia. Święto Wolnych Książek odbędzie się tym razem w wirtualnej przestrzeni.

Bookcrossing to idea nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych, jak również w miejscach celowo utworzonych tzw. półkach bookcrossingowych (stoliki, regały, gabloty), po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.

Jeszcze będzie pięknie, mimo wszystko…

JP2 100rocznica     18 maja 2020 roku przypada 100. rocznica urodzin Karola Wojtyły, czyli św. Jana Pawła II.
Papież Polak, uznawany za największy autorytet moralny współczesnych czasów, zapisał się złotymi zgłoskami w historii Kościoła, świata i Polski.

Niech setna rocznica urodzin będzie okazją do tego, aby na nowo odkryć bogactwo jego nauczania oraz wyjątkowość trwającego ponad 26 lat pontyfikatu.

Jeszcze będzie pięknie, mimo wszystko. Tylko załóż wygodne buty, bo masz do przejścia całe życie– te optymistyczne słowa Jana Pawła II nabierają szczególnego znaczenia w obecnym, trudnym dla wszystkich czasie.

Z ogromnego bogactwa wypowiedzi, nie sposób przytoczyć wszystkie popularne cytaty, uniwersalne wskazówki, czy złote myśli naszego rodaka, które mimo upływu czasu są wciąż aktualne. Przypominamy tylko niektóre najważniejsze i najpiękniejsze sformułowania, jakie zawdzięczamy św. Janowi Pawłowi II.

8 MAJA

sKONSTYTUCJi