Tablica koło Obszar roboczy 1

Zespół Szkół Techniczno - Zawodowych im. Macieja Rataja
w Tomaszowie Lubelskim


Zapraszamy!

 

steve     Od dzisiaj tj. 7.03 uczniowie z kl.III g wyjeżdżający w maju na praktyki zawodowe do Rimini, we Włoszech doskonalą swój angielski podczas zajęć, które prowadzi „native speaker” p. Steve Taylor. Zajęcia będą się odbywać w dwóch grupach przez następne 4 tygodnie.

logo

     Uczniowie klas drugich i trzecich technikum ekonomicznego, budownictwa i hotelarstwa zakończyli praktykę zawodową w Grecji, gdzie przebywali od 11 do 22.03.2019 w ramach projektu „Europejskie praktyki zawodowe - ponadnarodowa mobilność uczniów szkół zawodowych formą podnoszenia kwalifikacji i umiejętności” realizowanego ze środków POWER.                

Uczniowie wrócili po dwutygodniowym pobycie w Leptokarii  na Riwierze Olimpijskiej, podczas którego podnosili swoje kompetencje zawodowe, doskonalili umiejętności językowe, społeczne i interpersonalne a także rozwijali wrażliwość kulturową realizując program praktyk i uczestnicząc w programie kulturowym.

Uczniowie technikum ekonomicznego pracowali pod okiem wykwalifikowanej kadry na profesjonalnych programach komputerowych, obsługiwali nowoczesne urządzenia wykorzystywane w pracy biurowej. Młodzież miała również możliwość poznania i przeanalizowania sytuacji ekonomicznej Grecji, porównania różnych aspektów życia mieszkańców Polski i Grecji podczas wizyty w Izbie Handlowo – Gospodarczej w mieście Larissa oraz poznania greckiego systemu podatkowego podczas zajęć z greckim księgowym.Magdalena z technikum ekonomicznego opowiada:

„Praktyki w Grecji były dla mnie dobrą lekcją życia i pozwoliły zdobyć doświadczenie zawodowe za granicą. Nauczyłam się pracy w grupie, poznałam greckie obyczaje, kulturę, jak również miałam okazję zwiedzić atrakcje turystyczne Grecji. Zajęcia, które dla nas przygotowali organizatorzy były ciekawe i bardzo przydatne. O prawie podatkowym w Grecji rozmawialiśmy z greckim księgowym. Według mnie praktyki za granicą w pozytywny sposób wpływają na człowieka. Uczą nas tolerancji, samodzielności i rzetelności w wykonywaniu obowiązków. Bardzo mi się podobały te dwa tygodnie spędzone w obcym kraju. Myślę, że bardzo długo będę tę praktykę dobrze wspominać.”

Uczniowie technikum hotelarskiego wykonywali szeroki zakres prac w dziale housekeepingu, zarówno w jednostkach mieszkalnych jak i pomieszczeniach ogólnodostępnych i pralni w hotelu PoseidonPalace w Leptokarii. Pracowali również w restauracji hotelowej przy obsłudze gości w czasie posiłków a także uczyli się z baristą sztuki parzenia kawy. Młodzież uczestniczyła w wizycie studyjnej w Hotelu SENTIDOMediterraneanVillage w Paralii, podczas której poznała zakres świadczonych przez hotel usług, wyposażenie jednostek mieszkalnych oraz organizację i standardy pracy w sieciowym hotelu resortowym. Podczas zajęć z menagerem hotelu PoseidonPalace uczniowie poszerzali swoją wiedzę o usługach hotelarskich w Grecji, zasadach pracy w hotelarstwie oraz strukturze organizacyjnej i funkcjonowaniu hotelu.Magda z technikum hotelarskiego mówi: „Praktyki w Grecji bardzo mi się podobały, pozwoliły mi poznać inną kulturę, język, a także współpracę z osobami z branży, ale spoza mojego regionu. Wyjazd był niezapomnianym przeżyciem i chętnie powtórzyłabym go, dostarczył mi wiele nowych doświadczeń.”

Uczniowie technikum budowlanego wykonywali prace inwentaryzacyjne w hotelu PoseidonPalace w Leptokarii, pracowali na komputerach w programie do projektowania AutoCAD, przygotowywali dokumentację budowlaną, wykonywali prace remontowe i porządkowe, przygotowujące do sezonu hotel Golden Sun w miejscowości NeaMesangala. Cezary z technikum budowlanego wspomina: „Wyjazd na praktyki do Grecji był bardzo ciekawym doświadczeniem. Podczas praktyk wiele się nauczyłem w swoim zawodzie i poznałem wiele ciekawych osób, z którymi wymieniałem się doświadczeniem. Wolny czas spędzaliśmy aktywnie na zwiedzaniu różnych ciekawych miejsc takich jak Meteory. Mogę szczerze przyznać, że ten wyjazd nie zawiódł mnie nawet w najmniejszym stopniu.”

Potwierdzeniem nabytych umiejętności będzie dokument EuropassMobility.

Ważnym aspektem pobytu było poznawanie kultury, języka, smaków, zapachów, obserwowanie różnic w zachowaniu i mentalności Greków. Lekcja greckiego, nauka tańców greckich, udział w wieczorze greckim, wizyta na targu w Leptokarii, spacery nad morzem, kąpiele w morzu dla odważnych, zwiedzanie w deszczu miejscowości Platamonas, podziwianie pięknej panoramy Morza Egejskiego z zamku Platamonas i tradycyjnej górskiej wioski – skansenu w Starym Panteleimonie na zboczach Olimpu,  spacer malowniczym wąwozem Enipeas w Masywie Olimpu, degustacja tradycyjnych greckich potraw to wydarzenia i wrażenia, których się nie zapomina. Wycieczka do Meteorów, kompleksu klasztorów zawieszonych na gigantycznych skałach i wąwozu Tembipokazała jak ważna w życiu Greków jest religia i wierzenia. Wspaniały rejs po Zatoce Pagasyjskiej dałnie tylko przyjemność korzystania z kąpieli słonecznej i poznania atrakcji przyrodniczych akwenu ale również możliwość poznania malowniczej miejscowości Milina z piękną plażą i krystaliczną wodą, odwiedzenia klasztoru o bardzo ciekawej historii i architekturze, do którego udaliśmy się stromą drogą, przez gaj oliwny, mijając po drodze drzewka pomarańczowe i cytrynowe uginające się pod ciężarem, dojrzewających teraz, owoców a przede wszystkim spotkania z delfinami.

Partner zagraniczny Golden Sun Mobility Center zapewnił młodzieży bardzo dobre warunki pobytu oraz profesjonalną organizację praktyk zawodowych. Uczniowie mieli do dyspozycji pokoje o wysokim standardzie i restaurację z szerokim wyborem dań w hotelu w Leptokarii, dobrze wyposażone zaplecze dydaktyczne oraz rekreacyjno-sportowe.

wlochy1

Już od 15.05.-26.05.2017r.  grupa 20. uczniów technikum hotelarskiego naszej szkoły będzie odbywać praktykę zawodową w Rimini nad Morzem Adriatyckim we Włoszech w ramach projektu pn. „Mobilny uczeń – praktyki zawodowe we Włoszech i w Niemczech”.

Pobyt i realizacja praktyki jest finansowana ze środków  EFS w ramach programu Operacyjnego PO WER na zasadach programu Erasmus +.

Celem projektu jest mobilność osób uczących się dająca możliwości zdobycia doświadczenia zawodowego w innym kraju oraz promowanie równego dostępu i włączenia społecznego przez ułatwianie dostępu osobom uczącym się ze środowisk w niekorzystnej sytuacji i o mniejszych szansach w porównaniu z rówieśnikami. 

Uczniowie mają zapewnione miejsca odbywania praktyk, zakwaterowanie w hotelu, wyżywienie, transport lotniczy, transport lokalny, program kulturowy, ubezpieczenie a także kieszonkowe.

Po zakończeniu praktyki uczniowie otrzymają Europass Mobility oraz punkty systemu ECVET.

1                                                                          2 

Projekt « Mobilny uczeń – praktyki zawodowe we Włoszech i w Niemczech »

realizowany o ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe

Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego"

Od 15. do 26.05.2017 r. 20. osobowa grupa uczniów technikum hotelarskiego naszej szkoły uczyła się zawodu w trzy i czterogwiazdkowych hotelach Rimini, w najbardziej popularnym włoskim kurorcie nad Adriatykiem, mieście tysiąca hoteli położonych wzdłuż 15 km wybrzeża piaszczystych plaż i lazurowego morza oraz miejscu urodzenia F. Felliniego.

Młodzież pracowała w restauracji hotelowej, kuchni, służbie pięter, przy bezpośredniej obsłudze gości na sali konsumenckiej w hotelach Sovrano, Ferretti Beach, Bamby, Zurigo, Kursaal.

Zadaniem młodzieży było podniesienie swoich umiejętności zawodowych a także społecznych, językowych i interpersonalnych w zakresie kwalifikacji «Obsługa gości w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie».

W dni wolne od pracy uczniowie poznawali urodę, arcyciekawą historię i architekturę Bolonii, Rimini i San Marino. Popołudniami korzystali z programu animacji przygotowanego przez firmę Sistema Turismo, która organizowała pobyt, tj. gry i zabawy na plaży, zwiedzanie Muzeum Miasta z ciekawą ekspozycją Domu Chirurga, sesja fotograficzna « Rimini nocą ». Oczywiście nieodłącznym elementem wypoczynku było plażowanie i kąpiel w morzu.

Miejscem zakwaterowania i poznawania smaków kuchni włoskiej był hotel Bengasi. Podróż samolotem była szybka, komfortowa i pełna wrażeń.

Młodzież uzyskała bardzo wysokie oceny u pracodowców, którzy podkreślali zaangażowanie młodzieży, samodzielność, pozytywne nastawienie, chęć uczenia się, solidność i wysoką jakość wykonywanych zadań.

Efekty kształcenia za granicą są formalnie potwierdzone dokumentem Europass Mobilność oraz uznane w europejskim systemie transferu osiągnięć w kształceniu i szkoleniu zawodowym ECVET.

Zdaniem młodzieży udział w projekcie to wielka przygoda, ogromne doświadczenie zawodowe i życiowe oraz uzyskanie kwalifikacji zawodowych potwierdzonych dokumentem Europass Mobilność.

Za najważniejsze cechy, które nabyli podczas praktyk uznali: otwartość, tolerancja, większa pewność siebie, odwaga, punktualnośc, komunikatywność, śmiałość, aktywność, lepsza organizacja. Zdobytą wiedzę i umiejętności chcą wykorzystać w przyszłej pracy i na kierunkowych studiach.

Prezentacja

o1         Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły odbywali praktykę zawodową za granicą dzięki wsparciu FRSE w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” finansowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.

W ramach projektu „Mobilny uczeń – praktyki zawodowe we Włoszech i w Niemczech”,06.03.2016r.,grupa 20 uczniów klasy trzeciej technikum żywienia i usług gastronomicznych wraz z nauczycielami ( nauczyciel języka niemieckiego p. Andrzej Noga i przedmiotów zawodowych p. Iwona Glina) wyjechała do Berlina na dwutygodniową praktykę.

a1


W dniach  02.02.2014r. - 01.03.2014r. oraz 19.10.2014r. - 15.11.2014 dwie grupy dwudziestoosobowe uczniów z klas technikum informatycznego przebywało w Londynie w ramach projektu "Mobilny informatyk - praktyki zawodowe w Wielkiej Brytanii", „Staże i praktyki zagraniczne dla osób kształcących się i szkolących zawodowo” realizowany w ramach działania 3.4.2 POKL na zasadach Programu Uczenie się przez całe życie - LEONARDO DA VINCI - PROJEKTY MOBILNOŚCI

    logo

Od 11 marca uczniowie drugich i trzecich klas technikum hotelarskiego, ekonomicznego i budowlanego wraz z opiekunami przebywają w miejscowości Leptokaria w Grecji na dwutygodniowych praktykach zawodowych.

Wyjazd realizowany jest w ramach projektu „Europejskie praktyki zawodowe – ponadnarodowa mobilność uczniów szkół zawodowych formą podnoszenia kwalifikacji i umiejętności" a finansowany ze środków EFS Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Nasi uczniowie bardzo pracowicie spędzają każdy dzień, realizując zadania w dziale housekeepingu, pralni, częściach ogólnodostępnych hotelu Poseidon Palace, w zakresie prac inwentaryzacyjnych, porządkowych i remontowych oraz prac biurowych z wykorzystaniem programów komputerowych.

Gdy nie odbywają praktyk, uczestniczą w programie kulturowym, zwiedzając okoliczne miejscowości i zabytki, m.in. Litochoro i Park Narodowy Olimp, czy zamek w Platamonas. Już w najbliższy weekend jedziemy do zabytkowych klasztorów na Meteorach i zwiedzimy okoliczne wyspy podczas rejsu statkiem.

A na zakończenie weekendu – wieczór grecki! Pokaz tańców w wykonaniu lokalnego zespołu tanecznego (i nas), muzyka na żywo i wspólne śpiewanie. W sam raz na odpoczynek przed kolejnym pracowitym tygodniem.