Tablica koło Obszar roboczy 1

Zespół Szkół Techniczno - Zawodowych im. Macieja Rataja
w Tomaszowie Lubelskim


Zapraszamy!

 

     To już ostatni dzień naszych praktyk w ramach projektu nr 2019-1-PL01-KA102-061994 „Zagraniczne staże zawodowe gwarancją zatrudnienia na europejskim rynku pracy” finansowanego z funduszy Programu Operacyjnego POWER dla uczniów z ZSTZ w Tomaszowie Lubelskim, za moment wyruszamy do domu, ale przed wyjazdem jeszcze oficjalne zakończenie oraz wręczenie certyfikatów ukończenia praktyk.

Grecja oczami Piotrka Kowalczuka z klasy IVj.

     Słoneczna pogoda nie zachęca do nauki. Jednak priorytetem dla naszej młodzieży jest zdobywanie wiedzy i nabywanie nowych umiejętności. Dzisiejszego dnia praktyk w ramach projektu nr 2019-1-PL01-KA102-061994 „Zagraniczne staże zawodowe gwarancją zatrudnienia na europejskim rynku pracy” finansowanego z funduszy Programu Operacyjnego POWER dla uczniów z ZSTZ w Tomaszowie Lubelskim było to:

 • Projektowanie lokalnej sieci komputerowej.
 • Dobór zabezpieczeń sieci komputerowej.
 • Wybór narzędzi stosowanych w sieci komputerowej.
 • Testowanie efektywności funkcjonowania stworzonej sieci.

Tymczasem po obiedzie zaplanowana była kolejna wycieczka, tym razem do miasta Limnothalassa. Pierwszym punktem programu była przechadzka wzdłuż pięknego wybrzeża i obserwacja flamingów. Następnie odwiedziliśmy zakład pozyskiwania soli morskiej. Młodzież zakupiła niezbędny prowiant bowiem jutro jest ostatni dzień naszego pobytu w Erateini.

     Tego dnia organizatorzy zaplanowali wycieczkę do oliwiarni. Mogliśmy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy związanych z produkcją oliwy oraz kupić oliwę czy oliwki. Po wyprawie uczniowie wrócili na swoje zajęcia. Dzisiejszego dnia praktyk w ramach projektu nr 2019-1-PL01-KA102-061994 „Zagraniczne staże zawodowe gwarancją zatrudnienia na europejskim rynku pracy” finansowanego z funduszy Programu Operacyjnego POWER dla uczniów z ZSTZ w Tomaszowie Lubelskim uczniowie podejmowali następujące działania:

 • Praca z różnymi rodzajami oprogramowania użytkowego.
 • Zapoznanie z różnymi rodzajami oprogramowania użytkowego.
 • Monitorowania sieci.
 • Administrowanie sieciowymi systemami operacyjnymi.

A wieczorem kolejna niespodzianka – „Wieczór grecki”. Lokalny zespół ludowy zaprezentował swoje utwory, zaproponował też naukę tańca miedzy innymi Zorby. Młodzież chętnie poznawała kroki i świetnie się bawiła. Była to kolejna okazja do bliższego poznania się uczestników projektu i zawarcia nowych znajomości.

     Poniedziałkowy ranek obudził wszystkich do życia. Po śniadaniu udaliśmy się na pobliski bazar, różnorodność owoców i warzyw zachęcała do zakupów lokalnych produktów. Niedaleko znajdował się targ rybny oferujący świeże ryby i owoce morza.

     Po powrocie do hotelu młodzież podczas praktyk w ramach projektu nr 2019-1-PL01-KA102-061994 „Zagraniczne staże zawodowe gwarancją zatrudnienia na europejskim rynku pracy” finansowanego z funduszy Programu Operacyjnego POWER dla uczniów z ZSTZ w Tomaszowie Lubelskim wykonywała zabezpieczenia przed atakami sieciowymi, dobierała metody zabezpieczenia sprzętu zgodnie z ich wymaganiami, zabezpieczała dostęp do systemu operacyjnego, poznawała zasady stosowania oprogramowania użytkowego do administrowania sieciowymi systemami operacyjnymi. Po obiedzie czekały na uczniów gry i zabawy na basenie.

     Niedziela. W ramach projektu nr 2019-1-PL01-KA102-061994 „Zagraniczne staże zawodowe gwarancją zatrudnienia na europejskim rynku pracy” finansowanego z funduszy Programu Operacyjnego POWER dla uczniów z ZSTZ w Tomaszowie Lubelski naszym miejscem docelowym był – Korynt, przepiękne miasto portowe w środkowej Grecji położone na Półwyspie Peloponez na przesmyku Korynckim. To miejsce odkrywek archeologicznych przedstawiające ruiny Starego Koryntu. W czasach starożytnych było to ważne centrum polityczne i handlowe. Znajduje się tu także  Muzeum Archeologicznego w którym zgromadzono eksponaty odnalezione w czasie prac archeologicznych na terenie Koryntu jak i okolicy.

     Po zwiedzaniu młodzież mogła zakupić pamiątki w okolicznych sklepikach. Największą popularnością cieszyły się magnesy, długopisy i kopie zabytkowych artefaktów. Kolejną zaplanowaną atrakcją był Kanał Koryncki. To miejsce łączące Morze Egejskie z Morzem Jońskim. Kanał ma 6.4 km szerokości i zaledwie 21m, głęboki na 8 km. Widok z góry jest imponujący i robi ogromne wrażenie.

     Mimo wielu godzin spędzonych w podróży nikt nie czuł zmęczenia. Piękne widoki antycznych ruin oraz niesamowity Kanał Koryncki na pewno na długo zostaną w naszej pamięci.

     Nareszcie weekend. Młodzież może w końcu odpocząć od intensywnych praktyk. Na dzisiejszy dzień zaplanowano wycieczkę do miejscowości Delfy. Znajdują się tutaj ruiny antycznego sanktuarium poświęconego Apollinowi, sanktuarium Ateny w starożytności funkcjonowała tu także wyrocznia delficka. Widoki były imponujące. Uczniowie mogli obejrzeć ruiny świątyni, teatru i stadionu. Kolejną atrakcją było lokalne muzeum w którym przechowywana jest kolekcja zabytków związanych ze starożytnymi Delfami. Po powrocie do hotelu organizatorzy zorganizowali zawody sportowe w piłkę nożną i koszykówkę.

 

     Dzisiaj piąty dzień naszego pobytu w Grecji. Ranek przywitał Erateini słoneczną pogodą ale młodzież musi odbyć zaplanowane praktyki zawodowe. Na dzisiejszych zajęciach uczniowie zajmowali się instalacją, konfiguracją i obsługą serwera internetowego, konfiguracją firewalli, rozpoznawaniem rodzajów ataków sieciowych, wykrywaniem błędów i luk w oprogramowaniu, pozwalających na ataki sieciowe oraz mogli podzielić się swoimi wrażeniami na temat pobytu w języku angielskim. Około godziny 15 zaplanowana była wycieczka do miasteczka Galaxidi. To malowniczy kurort turystyczny leżący u wybrzeży Zatoki Korynckiej. Jedną z zaplanowanych atrakcji było zwiedzanie prawosławnego Kościoła Św. Mikołaja. Galaxidi zachwyca uroczymi uliczkami, przydrożnymi tawernami i niewielkim portem. Ciekawostką jest to, że port jest nazywany przez lokalnych mieszkańców „Portem wdów” na cześć żon rybaków czekających na swoich mężów, których statki nigdy nie dotarły na brzeg. 

    To już czwarty dzień naszego pobytu w Grecji. Pogoda dopisuje i zachęca do spędzania czasu nad wodą. Tymczasem nasi uczniowie kontynuują zajęcia praktyczne. Klimatyzowane pomieszczenia pozwalają na przyswajanie nowych umiejętności w komfortowych warunkach. Dzisiaj uczniowie aktualizowali oprogramowania urządzeń sieciowych, projektowali sieć informatyczną, poznawali narzędzia pomiarowe, konfigurowali i modernizowali serwer, instalowali sieciowe systemy operacyjne, konfigurowali interfejsy sieciowe przy wykorzystaniu poleceń systemowych i plików konfiguracyjnych, konfigurowali usługi odpowiedzialne za adresację hostów.

Hotelowa restauracja jak zwykle oferuje bogaty wybór dań, który zadowoli każde podniebienie. Wieczorem czeka na uczniów niespodzianka - dyskoteka na basenie. Młodzież bawiła się do znanych im utworów.

Niestety wszystko co dobre szybko się kończy i o godzinie 23 wszyscy udali się do swoich pokoi.

Jutro czeka na uczniów wycieczka do miasteczka Galaxidi więc miejmy nadzieję, że piątek okaże się dniem pełnym niezapomnianych wrażeń.  

      W poniedziałek tj. 07.09.2020 r. po długiej podróży, grupa 25 uczniów z klas IIIi, IVi i IVj (technikum informatyczne) wraz z opiekunami P. Agnieszką Łypką oraz P. Agnieszką Raczkiewicz, dotarła do celu - do miejscowości Eratini w Grecji. W ramach projektu „ZAGRANICZNE STAŻE ZAWODOWE GWARANCJĄ ZATRUDNIENIA NA EUROPEJSKIM RYNKU PRACY” uczniowie naszej szkoły odbędą tam dwutygodniowe praktyki. Piękna pogoda i wykwintny Hotel Delphi Beach, zrekompensowały trudy i czas podróży.

     Organizatorzy stanęli na wysokości zadania pod względem bezpieczeństwa uczestników projektu. Po przyjeździe wszyscy odbyli szkolenie dotyczące zasad funkcjonowania w warunkach pandemii i zostali zapoznani z procedurami dotyczącymi zachowania się i funkcjonowania w hotelu.

     Pierwszego dnia odbyło się spotkanie organizacyjne z przedstawicielem Golden Sun Mobility Center i kierownikiem przedsiębiorstwa. Szkolenie BHP obejmowało postępowanie w przypadku wystąpienia zagrożeń życia lub zdrowia, zasad udzielania pierwszej pomocy oraz drogi i procedury ewakuacji.
Zapoznano uczniów z miejscami odbywania stażu, pracownikami i systemem pracy z zasadami organizacji stanowiska pracy, działalnością usługową firmy oraz lokalnego rynku IT.

      Drugiego dnia uczniowie poznali działalność usługową przedsiębiorstwa. Identyfikowali podstawowe parametry techniczne elementów systemu komputerowego i sieci informatycznej. Dobierali narzędzia i urządzenia do czynności monterskich. Planowali prace montażowe sieci komputerowej. Montowali i konfigurowali środowisko sieciowe.

Trzeciego dnia uczniowie poznawali zasady aktualizowania oprogramowania urządzeń sieciowych, projektowali sieć informatyczną i pracowali z narzędziami pomiarowymi, konfigurowali i modernizowali serwer, instalowali sieciowe systemy operacyjne, konfigurowali interfejsy sieciowe przy wykorzystaniu poleceń systemowych i plików konfiguracyjnych, konfigurowali usługi odpowiedzialne za adresację hostów, słuchali także wykładów w języku angielskim.

     Hotel zapewnia trzy posiłki dziennie, na które składa się kuchnia kontynentalna oraz lokalne specjały np. musaka czy souvlaki. Młodzież jest zachwycona ilością dań, szerokim wyborem świeżych owoców i deserów.

     Był też czas na zwiedzanie najbliższej okolicy oraz kąpiel w basenie lub morzu.

     Pierwszy tydzień praktyk uczniowie naszej szkoły mają już za sobą. Nadszedł czas na program kulturowy w ramach, którego odbyła się wycieczka do starożytnego miasta Delfy - królestwa boga sztuki i piękna, Apollina. Urzędował on na szczycie góry Parnas, majestatycznie wznoszącej się ponad antycznym miastem. To niezwykłe położenie Delf pozwoliło Grekom uwierzyć, że właśnie w tym miejscu znajduje się centrum ówczesnego świata.
Starożytny Korynt był jednym z najstarszych i najważniejszych miast w Grecji. Jego ruiny znajdują się kilka kilometrów od współczesnego miasta. Położony był na wąskim przesmyku łączącym Peloponez z resztą kontynentu. Ta lokalizacja spowodowała, że przebiegał tędy międzynarodowy ruch morski. W niedzielę 08.04.2020 nasi praktykanci mieli możliwość zwiedzania  ruin tego starożytnego miasta oraz znajdującego się w pobliżu muzeum archeologicznego.
Kolejnym przystankiem wycieczki był kanał koryncki. Powstał on pod koniec XIX w i  usprawnił w tym miejscu żeglugę pomiędzy Morzem Jońskim i Egejskim.
No i na koniec przyszedł czas na pyszny grecki obiadek - Souvlaki, szaszłyki z chlebkiem pita, salatka i chlebek z oliwą. Wszyscy wrócili do hotelu podekscytowani i pełni wrażeń aby przygotować się do następnego tygodnia praktyk.

     W dniu dzisiejszym (06.03.2020r.) nasi praktykanci oprócz ciężkiej pracy podczas przygotowywania i podawania posiłków gościom restauracji, mieli możliwość zwiedzić rodzinną fabrykę oliwy z oliwek w malutkiej miejscowości Sernikaki. W międzyczasie były też spacerki po plaży w poszukiwaniu muszelek :).

     Kolejnego dnia pobytu (05.03.2020) nasza młodzież w Grecji głównie była szkolona pod kątem zasad żywienia i przygotowywania zdrowych i zbilansowanych posiłków. Praktykanci poznawali prawne regulacje systemów zapewnienia jakości żywności, procedury stosowane w zakładzie w celu utrzymania standardów jakości oraz zapoznawali się z przepisami i recepturami przygotowania dań regionalnych.

Po południu uczniowie zwiedzali port i piękne miasteczko Nafpaktos pod czujnym i opiekuńczym okiem pań: Moniki Bednarz i Izabeli Hacia.

     Kolejnego dnia w Grecji (04.03.2020r.) nasza młodzież zaczęła przygotowania do rozpoczęcia pracy na kuchni. Nasi uczniowie z technikum żywienia i usług gastronomicznych poznawali procedury obowiązujące w pracy na kuchni na poszczególnych stanowiskach, zasady używania urządzeń i narzędzi gastronomicznych, warunki przechowywania żywności oraz funkcje i zasady na poszczególnych stanowiskach pomieszczeniach zakładu pracy. Nasza młodzież jest chwalona przez pracodawców za solidność i pracowitość. Był też czas na zwiedzanie malowniczej miejscowości Eratini.

   W poniedziałek tj. 02.03.2020r. po długiej podróży, grupa 25 uczniów z klas IIo i IIIo (technikum żywienia i usług gastronomicznych) wraz z opiekunami P. Moniką Bednarz oraz P. Izabelą Hacia, dotarła do celu - do miejscowości Eratini w Grecji. W ramach projektu „ZAGRANICZNE STAŻE ZAWODOWE GWARANCJĄ ZATRUDNIENIA NA EUROPEJSKIM RYNKU PRACY” uczniowie naszej szkoły odbędą tam dwutygodniowe praktyki. Piękna pogoda i wykwintny Hotel Delphi Beach, zrekompensowały trudy i czas podróży.

   Pierwszego dnia odbyło się spotkanie organizacyjne z omówieniem zakresu prac i obowiązków podczas praktyk. Zapoznano młodzież z działalnością poszczególnych przedsiębiorstw, strukturą organizacyjną i zasadami bhp i p.poż. w pracy. Drugiego dnia uczniowie zapoznali się z obsługa maszyn i urządzeń, przygotowywali potrawy, poznawali hotel, słuchali także wykładów w języku angielskim. Był też czas na zwiedzanie najbliższej okolicy oraz spacer nad morzem.

W dniach od 10.01.2020 do 22.02.2020 w ramach projektu „ZAGRANICZNE STAŻE ZAWODOWE GWARANCJĄ ZATRUDNIENIA NA EUROPEJSKIM RYNKU PRACY” odbyły się zajęcia przygotowawcze do wyjazdu do Grecji. Zajęcia zostały  przeprowadzone grupach podzielonych pod względem kierunków kształcenia. Uczestniczyło w nich 60 uczniów naszej szkoły. Uczestnicy wzięli udział w następujących kursach przygotowawczych;

 1. Szkolenie z j. angielskiego. Głównym celem zajęć będzie zwiększenie zasobu słownictwa uczniów oraz przełamanie barier komunikacyjnych związanych z wypowiadaniem się w języku obcym. Na początku i na końcu tego bloku zajęć został przeprowadzony test językowy.
 2. Zajęcia pedagogiczne. Zajęcia te obejmowały zagadnienia związane z szeroko pojętą komunikacją, umiejętnością radzenia sobie ze stresem związanym z nowym środowiskiem, umiejętności pracy w zespole oraz rozwojem umiejętności społecznych. Głównym celem tych zajęć było psychiczne przygotowanie uczniów do realizacji zagranicznej praktyki zawodowej. Dzięki nim uczniowie szybciej dostosują się do nowych warunków środowiskowych.
 3. Zajęcia kulturowe. Program zajęć obejmował zdobycie przez uczniów wiedzy dotyczącej Grecji w zakresie: społecznym, ekonomicznym, geograficznym oraz gospodarczym. Poprzez zajęcia uczniowie zapoznali się także z aktualnymi wydarzeniami politycznymi w Grecji i starali się zrozumieć ich kontekst historyczny. Głównym celem tych zajęć było umożliwienie uczestnikom zrozumienia kultury greckiej, a co za tym idzie podniesienia ich tolerancji i otwartości.
 4. Przygotowanie BHP. W trakcie zajęć uczestnicy przypomnieli sobie najważniejsze zasady związane z Bezpieczeństwem i Higieną Pracy w swojej branży. W ramach tych zajęć przeprowadzony został także krótki blok z pierwszej pomocy w przypadku wypadków zawodowych.
 5. Konsultacje ze szkolnym doradcą zawodowym. Uczniowie mieli możliwość porozmawiać o swojej przyszłej karierze zawodowej albo skonsultować swoje pomysły.

prezentacja wykonana w pamach zajęć kulturowych

 

technik żywienia i usług gastronomicznych

technik informatyk

Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych

Technik Informatyk

informacja

Regulamin uczestnictwa w projekcie

Regulamin rekrutacji do projektu

logo    

Do odważnych świat należy! Otrzymaliśmy dofinansowanie projektu w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój pt. „Zagraniczne staże zawodowe gwarancją zatrudnienia na europejskim rynku pracy” i znów wyruszamy na podbój  greckiego rynku praktyk!

Tym razem udajemy się w dwóch grupach, na 2 tygodniowe praktyki w roku 2020. Uczestnikami będą uczniowie naszej szkoły, z kierunków Technik Informatyk, Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych.

Więcej informacji już wkrótce!