orzel

Zespół Szkół Nr 3 im. Macieja Rataja
w Tomaszowie Lubelskim


Zapraszamy!

 

Klasa Wypożyczenia Ogółem

ŚREDNIA – w przeliczeniu

na 1 ucznia

IH 47 2,9
IIH 39 2,4
IIIH 0 0
IW 13 0,8
IIW 0 0
IIIW 0 0
Ii 2 0,05
IIi 35 1,1
IIJ 35 1,4
IIIi 16 0,5
IVi 50 1,6
IL 32 1,4
IIL 20 1,3
IIIL - III miejsce  57        3,8
IVL 72 3,4
IT 1 0,04
IIT 15 1,1
IIIT 13 1,0
IVT 67 3,1
IG 18 0,2
IIG 14 0,4
IIIG 27 1,1
IVG 18 1,1
IO 41 1,2
IIO 23 0,8
IIIO 15 0,4
IVO 127 3,7
IIU 22 0,8
IVOK - II   miejsce 87 6,2
IVKO - I miejsce 59 7,3

Średnia szkoły - 1, 4 książki na 1 ucznia

w1

 

w2

 

w3

I miejsce - Wiktoria Jarszak kl. Ih   - 28 książek

II miejsce - Izabela Mrozik kl. IIh   - 17 książek

III miejsce - Gałan Kimberly kl. IV ko - 15 książek

Gratulujemy dotychczasowych wyników i zapraszamy wszystkich czytelników do współzawodnictwa.

Podsumowanie konkursu nastapi pod koniec roku szkolnego. Zwycięzcy otrzymają pamiatkowe dyplomy i nagrody książkowe. Wyniki konkursu zostana opublikowane na stronie internetowej szkoły oraz na tablicy ogłoszeń biblioteki.

 

DSC 0309      Biblioteka szkolna zainicjowała akcję Książka pod choinkę, której celem jest przekonanie uczniów i nauczycieli, że książka jest bardzo dobrym prezentem pod choinkę, zgodnie z hasłem:

Książki zamiast czekoladek 

Nie utuczą 

Rozweselą 

I nauczą

p1„Bądźcie świadkami miłosierdzia”.

17 października uczniowie naszej szkoły wysłuchali audycji poświęconej nauczaniu Jana Pawła II przygotowanej przez członków Koła Bibliotecznego z okazji XVI Dnia Papieskiego.

Od 1 października br. w holu szkoły dostępna jest wystawa poświęcona życiu i twórczości H. Sienkiewicza. Na szczególną uwagę zasługują fotografie pisarza i jego najbliższych. Ciekawość budzą również informacje dotyczące związków Sienkiewicza z kobietami tych formalnych i nieformalnych. Zapraszamy do obejrzenia.

Bibliotekarze

Pierwsza była delikatna panienka, Maria Keller, lat 19 zwana Milą.

k1Młodzi byli zaręczeni, szykowano ślub, ale przyszłych teściów doszły słuchy o częstych wizytach pisarza w domu Heleny Modrzejewskiej. Podejrzewano romans z aktorką, trudno powiedzieć, czy słusznie. Ojciec narzeczonej zmusił córkę do zerwania zaręczyn, co oboje młodych wpędziło w depresję. Maria nigdy nie wyszła za mąż.

Dopiero 5 lat później Henryk oświadczył się kolejnej kobiecie Marii Szetkiewiczównej - ale nie od razu został przyjęty. Po kolejnych 2 latach odbył się ich ślub. Przeżyli wspólnie cztery wspaniale lata, kochali się do końca, który nastąpił zbyt szybko. Maria zmarła na gruźlicę. Pozostawiła Henrykowi dwoje dzieci.

 

 

 

     Maria Radziejewska trzydzieści lat młodsza od pisarza dziennikarka. Romans roku 1899 trwał jednak krótko, wymienili ze sobą kilkanaście listów, na ostatnie Henryk nie odpowiedział. Ponoć z zachowanego pamiętnika Marii wynika, że była w nim naprawdę zakochana. k2

 

Po siedmiu latach 46-letni wdowiec wpakował się w aferę sercową, która długo potem bawiła arystokracje na salonach. Pewna zaradna dama, Helena Wołodkowicz, podsunęła mu swoja młodziutką, 18-letnią przybraną córkę, Marię Romanowską.k3

Sienkiewicz początkowo się bronił, twierdząc, że jest za stary na męża młodej dziewczyny, ale w końcu uległ i po roku nastąpił ślub. Małżeństwo przetrwało około 6 tygodni. Żona opuściła męża w trakcie podróży poślubnej. Dlaczego odeszła i czemu właściwie go poślubiła nie wiadomo?

W wieku 58 lat wreszcie Henrykowi się poszczęściło. Poślubił swą cioteczną siostrzenicę, 42-letnią Marię Babską, którą nazywał Markiem. Ślub odbył się w tajemnicy, tylko w gronie najbliższych. Chyba Henryk zraził się do hucznych fet po ośmieszającej historii z Romanówną.

k4Tak naprawdę miał szansę stworzyć z nią udany związek 15 lat wcześniej. Panna Maria bowiem oświadczyła się wujowi i nawet została przyjęta, ale zaręczyny zerwano. Być może było dla Henryka zbyt wcześnie po śmierci pierwszej żony. Mówi się jednak, że wina leżała po stronie szwagierki Henryka, siostry jego pierwszej żony, która w domu Sienkiewicza miała ogromne wpływy, dbając o wychowanie jego dzieci. Tak czy inaczej, w 1904 r. związek wreszcie stał się faktem i państwo Sienkiewiczowie przeżyli wspólnie 12 szczęśliwych lat, aż do śmierci pisarza.

Był jednym z sześciorga dzieci (miał cztery siostry i brata). W 1858 roku Sienkiewicz rozpoczął naukę wgimnazjum w Warszawie by następnie kontynuować w szkole mieszczącej się wPałacu Staszica, a zakończył   w gimnazjum przyul. Królewskiej. W szkole nie uzyskiwał jednak wysokich not, najlepiej szły mu przedmioty humanistyczne. Wskutek trudnej sytuacji materialnej, nie mogąc liczyć na pomoc finansową rodziców, dziewiętnastoletni Sienkiewicz podjął się posady guwernera  u rodziny Weyherów wPłońsku. W 1866 r. uzyskałświadectwo dojrzałości. Zgodnie z wolą rodziców zdał na wydział lekarski doSzkoły Głównej Warszawskiej, jednak zrezygnował z medycyny i podjął studia prawnicze, by w ostateczności przenieść się na wydział filologiczno-historyczny. Pierwszą próbę literacką podjął jeszcze w 1867r. gdy napisał wierszowany utwór Sielanka młodości. Sienkiewicz pisał pod pseudonimem Litwos doGazety Polskiejoraz Niwy. W  1873 roku objął w Gazecie Polskiej stałyfelieton  Bez tytułu, a w roku 1875 cykl  Chwila obecna.

wrzesien1944Początek roku szkolnego to dla polskich uczniów czas rozpoczęcia nauki ale także  szczególny okres kiedy przywołujemy na pamięć  tragiczne wydarzenia sprzed lat. To rocznica wybuchu II wojny światowej, wojny obronnej narodu polskiego, walk pod Tomaszowem, rocznica agresji radzieckiej na Polskę. To także czas wspominania Powstania Warszawskiego  - walki  trwały  od  1 sierpnia do 2 pażdziernika 1944r.  i innych wydarzeń z czasów wojny.

 W związku z 77 rocznicą wybuchu II wojny światowej biblioteka szkolna przygotowała wystawę „Polskie Rocznice”, na której zamieszczono zdjęcia z walk pod Tomaszowem 17-28 września 1939 oraz udział Polaków w działaniach zbrojnych na różnych frontach II wojny światowej.

ksiazkaSztuka czytania powoli zamiera, jest to intymny rytuał. Książka jest jak lustro. Możemy w niej znaleźć tylko to co już nosimy już sobie, w czytanie wkładamy umysł i dusze, te zaś należą do dóbr coraz rzadszych.

Carl Luiz Zafon „Cień Wiatru”

 

 

        sienCzwartego października 2016r. w bibliotece  szkolnej odbył się I etap Regionalnego Turnieju Wiedzy o Życiu i  Twórczości Henryka Sienkiewicza. W konkursie wzięło udział 14 uczniów. Do drugiego etapu zakwalifikowali się: Filip Buśko, Dominik Krawczyk, Kamil Karaś, Magdalena Grenda; wszyscy z klasy II L. Drugi etap turnieju  odbędzie się 24 października 2016r. w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu. 

GRATULUJEMY I ŻYCZYMY POWODZENIA

Bibliotekarze

HENRYK SIENKIEWICZ

 

SIENKIEWICZ

Henryk Sienkiewicz

 1846 - 1916

 

Twórczość literacką rozpoczął pisząc nowele - powstało ich ponad czterdzieści. Jego pierwszy utwór to „Humoreski z teki Worszyłły”. Bohaterami wielu nowel są dzieci -  „Janko muzykant” utalentowany wiejski chłopiec zakatowany  za próbę dotknięcia skrzypiec we dworze.

Najlepsi czytelnicy w naszej szkole

  1. Anna Gozdek IVK, Gabriela Majerska IVG
  2. Izabela Mrozik IH      
  3. Anna Leńczuk IVK

Najlepsze klasy pod względem czytelnictwa

  1. IV K średnio 4,6 książki na jednego ucznia
  2. IVO   średnio 3,8 książki na jednego ucznia
  3. IV G średnio 3,3 książki na jednego ucznia
  4. IIIKO średnio 3,25 książki na jednego ucznia

                Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów nie tylko czytelniczych.

Pragniemy podziękować wszystkim uczestnikom Kiermaszu Książki Używanej, który odbył się w październiku 2015r. z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Dochód z kiermaszu wyniósł 53,98zł i został przeznaczony na zakup książek do biblioteki:

  • Eric-Emmanuel Schmit „Napój miłosny”,
  • Roma J. Fleszer „Kilka godzin do szczęścia"

Zapraszamy do lektury