orzel

Zespół Szkół Nr 3 im. Macieja Rataja
w Tomaszowie Lubelskim


Zapraszamy!

 

IMG 1188„Zerwane zaręczyny” – Agata Christie 

…to niezwykła powieść autorstwa Agaty Christie. Należy ona do cyklu opowiadań, których głównym bohaterem jest słynny belgijski Herkules Poirot. Książka została wydana w 1940 r. i jak znaczna większość dzieł tej autorki jest kryminałem. Fabuła opowiada o tajemniczej śmierci oraz śledztwie  toczącym się w tej sprawie. Na pierwszej stronie poznajemy Elinor Carllsle, która właśnie jest oskarżona przez sąd o morderstwo. Następnie poznajemy pozostałych bohaterów i łączące ich relacje. (…) Wraz z rozwijającą się fabułą, narasta ciekawość czytelnika. Co tak naprawdę przydarzyło się Mary Gerrard? Została otruta z powodu zazdrości, chęci odniesienia korzyści materialnych, nieodwzajemnionej miłości a może popełniła samobójstwo? Tego wszystkiego można się dowiedzieć jedynie przeczytawszy uważnie całą książkę.

                                                                                                                     Wiktoria D.

                                                                                                                      Klasa II L

 

 

 IMG 1187„Kora, Kora a planety szaleją”  - Kamil Sipowicz

To autobiografia polskiej artystki Olgi Jackowskiej, napisana przez jej męża. Ta artystka nigdy nie zniknie z polskiej sceny muzycznej. Słynęła z kontrowersyjnych wypowiedzi, ciętego języka i nie owijania słów w bawełnę. Była niezwykle ciekawą osobowością. Jej życie nigdy nie było usłane różami, tak jakby nam się mogło zdawać, a książka ta ujawnia sekrety jej życia. Mimo, że książkę napisał Kamil Sipowicz, mąż Kory jest ona napisana w narracji pierwszoosobowej, co pozwala nam odczuć jakby Kora siedziała obok nas i opowiadała (…) o dzieciństwie, młodości, wczesnym macierzyństwie, o małżeństwie, początkach legendarnego Maanamu, ludziach którzy w jej życiu odegrali ważną rolę …

                Książka bardzo mi się podobała, to niezwykle ciekawa opowieść o życiu wspaniałej gwiazdy (…).  Bardzo polecam…

         Aleksandra S.

Klasa II L


IMG 1189„Do wszystkich chłopców, których kochałam” – Jenny Han

(…) Jest to książka młodzieżowa, która bardzo szybko zyskała fanów na całym świecie, a nawet doczekała się ekranizacji na Netflix. Powieść opowiada o losach spokojnej nastolatki Lary Joan. Dziewczyna jest raczej zamkniętą w sobie nastolatką, która napisał pięć listów do chłopców, w których się kiedyś kochała, a pisała do nich, ponieważ w ten sposób leczyła się z niechcianego uczucia. Wszystkie miłosne listy ukrywała w pudełku na kapelusze, które dostała od swojej już nie żyjącej mamy. (…) Nagle wszystkie listy znikają. 

                (…) Miło spędziłam czas ją czytając, nie raz poprawiła mi humor i urozmaiciła wieczór.

                                                                                                                                                             Patrycja S.

                                                                                                                                                             Klasa II L

 

IMG 1185„Chłopak taki jak Ty” – Ginger Scott

W Polsce książka ta została wydana w 2018 r., a więc można ją uznać za nowość. Przeznaczona jest głównie dla młodzieży, jednak uważam, że każdy miłośnik romansów, by się na nią skusił. Książka opowiada o życiu  nastolatków, a dokładnie jednej z bohaterek  Josselyn. W życiu tej dziewczyny w wieku siedemnastu lat pojawia się chłopak, który przypomina jej kolegę z dziecięcych lat o imieniu Wes, który uratował jej życie, a następnie zniknął. Czy tajemniczy chłopak z przeszłości powróci? (…)

                Uważam, że książka jest godna polecenia (…) Dzieło wzbudziło również we mnie wiele refleksji, ponieważ autorka w niektórych momentach poruszała tematy trudne dla niektórych.

Katarzyna S.

                                                                                                                                        Klasa II L

IMG 1186„Kobieta w oknie" - A. J. Finn

To porywający, wyrafinowany thriller psychologiczny. Anna Fox, główna bohaterka książki doświadczyła w życiu ogromnej tragedii i traumy. Kiedyś miała wszystko: rodzinę, dobre zdrowie, pracowała jako psycholog dziecięcy. Jedno, mogłoby się wydawać przypadkowe zdarzenie, sprawiło, że od dziesięciu miesięcy nie wyszła ze swojego domu. Cierpi na agorafobię. Zażywa również antydepresanty, które popija winem. Całymi dniami śledzi informacje w Internecie, ogląda telewizję   i stare filmy. Ale jej ulubionym zajęciem jest obserwowanie swoich sąsiadów i robienie im zdjęć. Najbardziej lubi podglądać rodzinę Russellów. Szpieguje ich zza okna swojej sypialni. Wydają się być niesamowicie podobni do jej byłej rodziny, którą tak bardzo kochała.

Pewnego wieczoru widzi coś, czego nie powinna. Wie, co widziała? Czy to tylko wyobraźnia płata jej figle? Co jest prawdą, a co kłamstwem? Kto jest niebezpieczny a kto jest w niebezpieczeństwie?

Od książki ciężko się jest oderwać, pełna emocji, budująca napięcie. Warto po nią sięgnąć.

                                                                                                                                             Agnieszka P.

                                                                                                                                                     bibliotekarka