orzel

Zespół Szkół Nr 3 im. Macieja Rataja
w Tomaszowie Lubelskim


Zapraszamy!

 

„Podtrzymując wszechświat” – Jennifer Niven.

książka jest przejmującą opowieścią o dwójce nastolatków uczących się w liceum. Zarówno Libby jak i Jack nie czują się w tym miejscu komfortowo. Trudna przeszłość dziewczyny odciska na niej ogromne piętno. Dawniej była nazywana najgrubszą nastolatką w Ameryce. Po kilku latach nauki w domu, Libby postanawia  wrócić do szkoły i jest gotowa na nowe sytuacje, nowych przyjaciół i miłość. Mimo wielu lat walki dziewczyna wciąż zmaga się z nadwagą. Przez swój wygląd dziewczyna staje się ofiarą okrutnej zabawy zorganizowanej przez grupę popularnych i lubianych uczniów. Do tej grupy należy Jack. (…) Jack nie jest w stanie żyć normalnie, ponieważ nie rozpoznaje twarzy. Chłopak trzyma to w sekrecie, nawet jego najbliżsi nie wiedzą o jego problemie. Za swoje zachowanie oboje zostają poddani szkolnej terapii…

                „Podtrzymując wszechświat” jest przejmującą, wspaniałą i wciągającą opowieścią o dwójce nastolatków, których z pewnością każdy polubi (…) Piękna historia wspaniale ukazuje jak ważne jest zrozumienie, mimo różnic między każdym z nas.(…)

                                                                                                                                                  Karolina M.

Klasa II L

                                                                                                                                                                         

 „Jesteś moim światłem” – Abbi Glines

Romans jest drugą częścią bestsellerowej serii „The field party”. Akcja rozgrywa się w małym amerykańskim miasteczku Lawton. (…) Główna bohaterka Willa Arnes wraca do miasteczka po sześciu latach. Zmusiły ją do tego wydarzenia, które się działy podczas mieszkania z matką. Willa nie chce nikomu zdradzać swojej przeszłości, wie że źle zrobiła i czuje się  z tym winna. Ma oparcie tylko w babci, lecz pani Arnes nie szczędzi jej tego, że zabolały ją złe decyzje nastolatki, każe jej zająć się nauką i unikać kontaktów z chłopakami. (…) Czy uda się nastolatce to osiągnąć? Czy złamie zakaz babci (…)?.

                W Romansie autorstwa pani Glines spodobało mi się to, że opisała ona życie nastolatków. Pokazała, że nie jest ono wcale łatwe, że w tym okresie dorastania podejmuje się decyzje, które później zaważą na naszej przyszłości. (…) Według mnie książka wzbudza ciekawość u czytelników i nie można się od niej oderwać. (…)

                                                                                                                                                             Karolina K.

                                                                Klasa II L

 „Dziewczyna we mgle” – Donato Carrisi.

Książka opowiada o górskim miasteczku, w którym na dwa dni przed Świętami Bożego Narodzenia zaginęła szesnastoletnia dziewczynka. Mieszkańcy spokojnego i odizolowanego od świata miasteczka są zszokowani i przerażeni, że porywaczem może być ktoś z nich. Agent specjalny Vogel ma na ten temat całkiem inne zdanie. Od początku nie ma on wątpliwości, że to zabójstwo, którego dokonał ktoś z miasta. (…) Nie spodziewa się jednak, że wszystko co się stało było od początku zaplanowane przez porywacza.

                Autor zadbał, by książka ciągle trzymała w napięciu i potrafiła zaskoczyć czytelnika niespodziewanym zwrotem akcji.

                                                                                                                                                             Alicja H.

                                                                                                                                                             Klasa II L

 

 „Kora, Kora a planety szaleją”  - Kamil Sipowicz

To autobiografia polskiej artystki Olgi Jackowskiej, napisana przez jej męża. Ta artystka nigdy nie zniknie z polskiej sceny muzycznej. Słynęła z kontrowersyjnych wypowiedzi, ciętego języka i nie owijania słów w bawełnę. Była niezwykle ciekawą osobowością. Jej życie nigdy nie było usłane różami, tak jakby nam się mogło zdawać, a książka ta ujawnia sekrety jej życia. Mimo, że książkę napisał Kamil Sipowicz, mąż Kory jest ona napisana w narracji pierwszoosobowej, co pozwala nam odczuć jakby Kora siedziała obok nas i opowiadała (…) o dzieciństwie, młodości, wczesnym macierzyństwie, o małżeństwie, początkach legendarnego Maanamu, ludziach którzy w jej życiu odegrali ważną rolę …

                Książka bardzo mi się podobała, to niezwykle ciekawa opowieść o życiu wspaniałej gwiazdy (…).Bardzo polecam…

                                                                                                                     Aleksandra S.

                                                                                                                                                             Klasa II L

 „Do wszystkich chłopców, których kochałam” – Jenny Han

(…) Jest to książka młodzieżowa, która bardzo szybko zyskała fanów na całym świecie, a nawet doczekała się ekranizacji na Netflix. Powieść opowiada o losach spokojnej nastolatki Lary Joan. Dziewczyna jest raczej zamkniętą w sobie nastolatką, która napisał pięć listów do chłopców, w których się kiedyś kochała, a pisała do nich, ponieważ w ten sposób leczyła się z niechcianego uczucia. Wszystkie miłosne listy ukrywała w pudełku na kapelusze, które dostała od swojej już nie żyjącej mamy. (…) Nagle wszystkie listy znikają. 

                (…) Miło spędziłam czas ją czytając, nie raz poprawiła mi humor i urozmaiciła wieczór.

„Hot mees” – Lucy Vine

Hot mees oznacza atrakcyjną osobę, która wciąż pakuje się w kłopoty. Tak też było z główną bohaterką książki. Książka jest o perypetiach singielki – Ellie Knight, która jest normalną kobietą posiadającą pracę, rodzinę, przyjaciół. Jednak nie wszystko jest tak, jakby chciała ponieważ ma pracę, której nie znosi, rodzinę która na swój sposób jest idealna, ale nie do końca, przyjaciół, którzy ciągle próbują ją uszczęśliwić zakładając jej konta na portalach randkowych. Mieszka w wynajętym pokoju, który nazywa „norą”, z ludźmi, których nie znosi. Ellie opiekuje się ojcem po śmierci mamy. Za namową znajomych umawia się na randki. Czy w końcu znajdzie wymarzonego faceta? (…) Myślę, że książka znajdzie grono odbiorców, których historia i przygody miłosne Ellie rozbawią.

Natalia M.

Klasa II L

 

„Metro 2033” – Dmitrij

To powieść fantastyczna(…).Akcja książki rozgrywa się w alternatywnej rzeczywistości, w której świat został zniszczony przez wojnę nuklearną, a ludzie, którzy przeżyli zostali zmuszeni zamieszkać w podziemiach moskiewskiego metra. Główny wątkiem tej przedstawionej historii jest wyprawa młodego mężczyzny z WOGN-u do legendarnej stacji Polis, serca moskiewskiego metra, aby przekazać ostrzeżenie o nowym zagrożeniu. Od powodzenia jego misji zależą dalsze losy, nie tylko peryferyjnej stacji, ale być może całej ocalałej w metrze ludzkości.

                Niewątpliwie najlepsze cechy tej książki to klimat, oraz opowiedziana w niej historia, która robi się coraz ciekawsza wraz z kolejnymi rozdziałami. (…) „Metro” jest idealnym tytułem dla każdego fana klimatów postapokaliptycznych.

                                                                                                                                             Bartłomiej H.

                                                                                                                                             Klasa II L

 

„Dom dla lalek” Lisy Gardner

Nicky Frank czyli główna bohaterka już na początku książki przeżywa tragiczny wypadek. Jadąc po wypiciu alkoholu wypada z drogi w głąb jaru. Wydostaje się z zmasakrowanego Audi Q5 i ostatkami sił wspina się na drogę, żeby uzyskać pomocy. W jej myślach ciągle pojawia się dziewczynka o imieniu Vero. Całą sprawą zajmuje się sierżant Wyatt Foster, zaczynając od poszukiwań zaginionej. Niestety nigdzie nie mogą wytropić ją psy gończe. Nowe światło na tajemniczą zagadkę rzuca mąż poszkodowanej. Twierdzi, że dziewczynka o imieniu Vero nie istnieje. Sierżant zaczyna się dokładnie przyglądać tej sprawie. Na jaw wychodzą nowe wątki. Okazuje się, że główna bohaterka w ciągu ostatnich miesięcy kilka razy uległa wypadkom. Czy to przypadek, czy ktoś może próbuje ją zabić? I co z Vero?

(…) Książka pt. „Dom dla lalek”  jest bardzo interesująca i wciągająca. Do samego końca trzyma w napięciu i wzbudza wiele emocji.(…) Z całego serca polecam przeczytać tę książkę.

                                                                                                                                             Kamila M.

                                                                                                                                             Klasa II L