1                                                                          2

Projekt « Mobilny uczeń – praktyki zawodowe we Włoszech i w Niemczech »

realizowany o ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe

Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego"

Od 15. do 26.05.2017 r. 20. osobowa grupa uczniów technikum hotelarskiego naszej szkoły uczyła się zawodu w trzy i czterogwiazdkowych hotelach Rimini, w najbardziej popularnym włoskim kurorcie nad Adriatykiem, mieście tysiąca hoteli położonych wzdłuż 15 km wybrzeża piaszczystych plaż i lazurowego morza oraz miejscu urodzenia F. Felliniego.

Młodzież pracowała w restauracji hotelowej, kuchni, służbie pięter, przy bezpośredniej obsłudze gości na sali konsumenckiej w hotelach Sovrano, Ferretti Beach, Bamby, Zurigo, Kursaal.

Zadaniem młodzieży było podniesienie swoich umiejętności zawodowych a także społecznych, językowych i interpersonalnych w zakresie kwalifikacji «Obsługa gości w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie».

W dni wolne od pracy uczniowie poznawali urodę, arcyciekawą historię i architekturę Bolonii, Rimini i San Marino. Popołudniami korzystali z programu animacji przygotowanego przez firmę Sistema Turismo, która organizowała pobyt, tj. gry i zabawy na plaży, zwiedzanie Muzeum Miasta z ciekawą ekspozycją Domu Chirurga, sesja fotograficzna « Rimini nocą ». Oczywiście nieodłącznym elementem wypoczynku było plażowanie i kąpiel w morzu.

Miejscem zakwaterowania i poznawania smaków kuchni włoskiej był hotel Bengasi. Podróż samolotem była szybka, komfortowa i pełna wrażeń.

Młodzież uzyskała bardzo wysokie oceny u pracodowców, którzy podkreślali zaangażowanie młodzieży, samodzielność, pozytywne nastawienie, chęć uczenia się, solidność i wysoką jakość wykonywanych zadań.

Efekty kształcenia za granicą są formalnie potwierdzone dokumentem Europass Mobilność oraz uznane w europejskim systemie transferu osiągnięć w kształceniu i szkoleniu zawodowym ECVET.

Zdaniem młodzieży udział w projekcie to wielka przygoda, ogromne doświadczenie zawodowe i życiowe oraz uzyskanie kwalifikacji zawodowych potwierdzonych dokumentem Europass Mobilność.

Za najważniejsze cechy, które nabyli podczas praktyk uznali: otwartość, tolerancja, większa pewność siebie, odwaga, punktualnośc, komunikatywność, śmiałość, aktywność, lepsza organizacja. Zdobytą wiedzę i umiejętności chcą wykorzystać w przyszłej pracy i na kierunkowych studiach.

Prezentacja

steve     Od dzisiaj tj. 7.03 uczniowie z kl.III g wyjeżdżający w maju na praktyki zawodowe do Rimini, we Włoszech doskonalą swój angielski podczas zajęć, które prowadzi „native speaker” p. Steve Taylor. Zajęcia będą się odbywać w dwóch grupach przez następne 4 tygodnie.

wlochy1

Już od 15.05.-26.05.2017r.  grupa 20. uczniów technikum hotelarskiego naszej szkoły będzie odbywać praktykę zawodową w Rimini nad Morzem Adriatyckim we Włoszech w ramach projektu pn. „Mobilny uczeń – praktyki zawodowe we Włoszech i w Niemczech”.

Pobyt i realizacja praktyki jest finansowana ze środków  EFS w ramach programu Operacyjnego PO WER na zasadach programu Erasmus +.

Celem projektu jest mobilność osób uczących się dająca możliwości zdobycia doświadczenia zawodowego w innym kraju oraz promowanie równego dostępu i włączenia społecznego przez ułatwianie dostępu osobom uczącym się ze środowisk w niekorzystnej sytuacji i o mniejszych szansach w porównaniu z rówieśnikami.

Uczniowie mają zapewnione miejsca odbywania praktyk, zakwaterowanie w hotelu, wyżywienie, transport lotniczy, transport lokalny, program kulturowy, ubezpieczenie a także kieszonkowe.

Po zakończeniu praktyki uczniowie otrzymają Europass Mobility oraz punkty systemu ECVET.

o1         Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły odbywali praktykę zawodową za granicą dzięki wsparciu FRSE w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” finansowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.

W ramach projektu „Mobilny uczeń – praktyki zawodowe we Włoszech i w Niemczech”,06.03.2016r.,grupa 20 uczniów klasy trzeciej technikum żywienia i usług gastronomicznych wraz z nauczycielami ( nauczyciel języka niemieckiego p. Andrzej Noga i przedmiotów zawodowych p. Iwona Glina) wyjechała do Berlina na dwutygodniową praktykę.

a1

W dniach  02.02.2014r. - 01.03.2014r. oraz 19.10.2014r. - 15.11.2014 dwie grupy dwudziestoosobowe uczniów z klas technikum informatycznego przebywało w Londynie w ramach projektu "Mobilny informatyk - praktyki zawodowe w Wielkiej Brytanii", „Staże i praktyki zagraniczne dla osób kształcących się i szkolących zawodowo” realizowany w ramach działania 3.4.2 POKL na zasadach Programu Uczenie się przez całe życie - LEONARDO DA VINCI - PROJEKTY MOBILNOŚCI