Tablica koło Obszar roboczy 1

Zespół Szkół Techniczno - Zawodowych im. Macieja Rataja
w Tomaszowie Lubelskim


Zapraszamy!

 

     Pierwszy tydzień praktyk uczniowie naszej szkoły mają już za sobą. Nadszedł czas na program kulturowy w ramach, którego odbyła się wycieczka do starożytnego miasta Delfy - królestwa boga sztuki i piękna, Apollina. Urzędował on na szczycie góry Parnas, majestatycznie wznoszącej się ponad antycznym miastem. To niezwykłe położenie Delf pozwoliło Grekom uwierzyć, że właśnie w tym miejscu znajduje się centrum ówczesnego świata.
Starożytny Korynt był jednym z najstarszych i najważniejszych miast w Grecji. Jego ruiny znajdują się kilka kilometrów od współczesnego miasta. Położony był na wąskim przesmyku łączącym Peloponez z resztą kontynentu. Ta lokalizacja spowodowała, że przebiegał tędy międzynarodowy ruch morski. W niedzielę 08.04.2020 nasi praktykanci mieli możliwość zwiedzania  ruin tego starożytnego miasta oraz znajdującego się w pobliżu muzeum archeologicznego.
Kolejnym przystankiem wycieczki był kanał koryncki. Powstał on pod koniec XIX w i  usprawnił w tym miejscu żeglugę pomiędzy Morzem Jońskim i Egejskim.
No i na koniec przyszedł czas na pyszny grecki obiadek - Souvlaki, szaszłyki z chlebkiem pita, salatka i chlebek z oliwą. Wszyscy wrócili do hotelu podekscytowani i pełni wrażeń aby przygotować się do następnego tygodnia praktyk.

     W dniu dzisiejszym (06.03.2020r.) nasi praktykanci oprócz ciężkiej pracy podczas przygotowywania i podawania posiłków gościom restauracji, mieli możliwość zwiedzić rodzinną fabrykę oliwy z oliwek w malutkiej miejscowości Sernikaki. W międzyczasie były też spacerki po plaży w poszukiwaniu muszelek :).

     Kolejnego dnia pobytu (05.03.2020) nasza młodzież w Grecji głównie była szkolona pod kątem zasad żywienia i przygotowywania zdrowych i zbilansowanych posiłków. Praktykanci poznawali prawne regulacje systemów zapewnienia jakości żywności, procedury stosowane w zakładzie w celu utrzymania standardów jakości oraz zapoznawali się z przepisami i recepturami przygotowania dań regionalnych.

Po południu uczniowie zwiedzali port i piękne miasteczko Nafpaktos pod czujnym i opiekuńczym okiem pań: Moniki Bednarz i Izabeli Hacia.

     Kolejnego dnia w Grecji (04.03.2020r.) nasza młodzież zaczęła przygotowania do rozpoczęcia pracy na kuchni. Nasi uczniowie z technikum żywienia i usług gastronomicznych poznawali procedury obowiązujące w pracy na kuchni na poszczególnych stanowiskach, zasady używania urządzeń i narzędzi gastronomicznych, warunki przechowywania żywności oraz funkcje i zasady na poszczególnych stanowiskach pomieszczeniach zakładu pracy. Nasza młodzież jest chwalona przez pracodawców za solidność i pracowitość. Był też czas na zwiedzanie malowniczej miejscowości Eratini.

W dniach od 10.01.2020 do 22.02.2020 w ramach projektu „ZAGRANICZNE STAŻE ZAWODOWE GWARANCJĄ ZATRUDNIENIA NA EUROPEJSKIM RYNKU PRACY” odbyły się zajęcia przygotowawcze do wyjazdu do Grecji. Zajęcia zostały  przeprowadzone grupach podzielonych pod względem kierunków kształcenia. Uczestniczyło w nich 60 uczniów naszej szkoły. Uczestnicy wzięli udział w następujących kursach przygotowawczych;

  1. Szkolenie z j. angielskiego. Głównym celem zajęć będzie zwiększenie zasobu słownictwa uczniów oraz przełamanie barier komunikacyjnych związanych z wypowiadaniem się w języku obcym. Na początku i na końcu tego bloku zajęć został przeprowadzony test językowy.
  2. Zajęcia pedagogiczne. Zajęcia te obejmowały zagadnienia związane z szeroko pojętą komunikacją, umiejętnością radzenia sobie ze stresem związanym z nowym środowiskiem, umiejętności pracy w zespole oraz rozwojem umiejętności społecznych. Głównym celem tych zajęć było psychiczne przygotowanie uczniów do realizacji zagranicznej praktyki zawodowej. Dzięki nim uczniowie szybciej dostosują się do nowych warunków środowiskowych.
  3. Zajęcia kulturowe. Program zajęć obejmował zdobycie przez uczniów wiedzy dotyczącej Grecji w zakresie: społecznym, ekonomicznym, geograficznym oraz gospodarczym. Poprzez zajęcia uczniowie zapoznali się także z aktualnymi wydarzeniami politycznymi w Grecji i starali się zrozumieć ich kontekst historyczny. Głównym celem tych zajęć było umożliwienie uczestnikom zrozumienia kultury greckiej, a co za tym idzie podniesienia ich tolerancji i otwartości.
  4. Przygotowanie BHP. W trakcie zajęć uczestnicy przypomnieli sobie najważniejsze zasady związane z Bezpieczeństwem i Higieną Pracy w swojej branży. W ramach tych zajęć przeprowadzony został także krótki blok z pierwszej pomocy w przypadku wypadków zawodowych.
  5. Konsultacje ze szkolnym doradcą zawodowym. Uczniowie mieli możliwość porozmawiać o swojej przyszłej karierze zawodowej albo skonsultować swoje pomysły.

prezentacja wykonana w pamach zajęć kulturowych

 

   W poniedziałek tj. 02.03.2020r. po długiej podróży, grupa 25 uczniów z klas IIo i IIIo (technikum żywienia i usług gastronomicznych) wraz z opiekunami P. Moniką Bednarz oraz P. Izabelą Hacia, dotarła do celu - do miejscowości Eratini w Grecji. W ramach projektu „ZAGRANICZNE STAŻE ZAWODOWE GWARANCJĄ ZATRUDNIENIA NA EUROPEJSKIM RYNKU PRACY” uczniowie naszej szkoły odbędą tam dwutygodniowe praktyki. Piękna pogoda i wykwintny Hotel Delphi Beach, zrekompensowały trudy i czas podróży.

   Pierwszego dnia odbyło się spotkanie organizacyjne z omówieniem zakresu prac i obowiązków podczas praktyk. Zapoznano młodzież z działalnością poszczególnych przedsiębiorstw, strukturą organizacyjną i zasadami bhp i p.poż. w pracy. Drugiego dnia uczniowie zapoznali się z obsługa maszyn i urządzeń, przygotowywali potrawy, poznawali hotel, słuchali także wykładów w języku angielskim. Był też czas na zwiedzanie najbliższej okolicy oraz spacer nad morzem.

technik żywienia i usług gastronomicznych

technik informatyk

Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych

Technik Informatyk

informacja

Regulamin uczestnictwa w projekcie

Regulamin rekrutacji do projektu

logo    

Do odważnych świat należy! Otrzymaliśmy dofinansowanie projektu w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój pt. „Zagraniczne staże zawodowe gwarancją zatrudnienia na europejskim rynku pracy” i znów wyruszamy na podbój  greckiego rynku praktyk!

Tym razem udajemy się w dwóch grupach, na 2 tygodniowe praktyki w roku 2020. Uczestnikami będą uczniowie naszej szkoły, z kierunków Technik Informatyk, Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych.

Więcej informacji już wkrótce!

Screenshot

bipp

rodo 1527252702

szkolapamieta2

100lat Niepodleglej 1 752x440

edziennik

dolacz do fb

TT

mont

zyw

hotel1

budow1

ekonoim

inf2

plakat 13 6

plakat 12 4

plakat 12 4 sezon 2 duży