Po raz kolejny na całym świecie październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Tradycje MMBS sięgają 1999 roku, kiedy to Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego zainicjowało obchody Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych, który obchodzony był zawsze w czwarty poniedziałek października. Od 2008 roku przedłużono świętowanie na cały miesiąc – zawsze pod innym hasłem, które jest tematem przewodnim. Święto ma na celu zwrócenie uwagi na rolę biblioteki w życiu szkoły oraz w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.

Tegoroczne hasło brzmi:

„Z KSIĄŻKĄ CI DO TWARZY”

W ramach obchodów MMBS zapraszamy uczniów do aktywnego uczestnictwa w działaniach biblioteki oraz do korzystania ze zbiorów.

Działania promujące bibliotekę i czytelnictwo:

• Konkurs fotograficzny "Z książką Ci do twarzy"
  • Wystawki: Zalety książek i Memy biblioteczne
  • Quiz o książce i bibliotece
  • Akcja "Podaruj wiersz”

ZAŁĄCZNIKI:

REGULAMIN KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO „Z KSIĄŻKĄ CI DO TWARZY”

1. Celem konkursu jest:

 popularyzacja czytania jako formy spędzania wolnego czasu,

 rozwijanie kreatywności i wrażliwości estetycznej,

 promocja działalności biblioteki,

 wizualizacja pasji czytania, miłości do książek.

1. Konkurs jest inicjatywą związaną z Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych i trwać będzie do 31.10. 2020 r.
  2. Warunki uczestnictwa :

 tematem ocenianych prac powinna być  książka,

 prace mogą przedstawiać wszystko co łączy się z tematyką książki  i czytania – liczy się przede wszystkim oryginalny pomysł,

 każdy  uczestnik może dostarczyć maksymalnie 3 zdjęcia,

 do każdej fotografii należy dołączyć następujące dane: imię  i nazwisko oraz klasę,

 zdjęcie należy dostarczyć do biblioteki szkolnej  na nośniku elektronicznym,

 w bibliotece szkolnej dostępne są książki możliwe do wykorzystania,

 prace należy wykonać zgodnie z przepisami praw dotyczącymi ochrony praw autorskich i prawa do ochrony wizerunku.

1. Kryteria oceny :

 walory estetyczne zdjęcia,

 zgodność z tematyką konkursu,

 oryginalne i pomysłowe ujęcie tematu.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa!

AKCJA "PODARUJ WIERSZ"

Przyłączamy się do ogólnopolskiej akcji społecznej Fundacji im. Zbigniewa Herberta PODARUJ WIERSZ

Zbigniew Herbert pisał listy-wiersze do przyjaciół, do ważnych dla niego artystów, do osób, które cenił (niektóre z tych listów znalazły się następnie w książkach poety i należą do najprzenikliwszych  i najmocniej poruszających jego utworów). Ten gest pisarza – gest ofiarowania komuś autografu wiersza – jest inspiracją akcji.

Zapraszamy wszystkich chętnych do biblioteki, gdzie na specjalnie przygotowanej papeterii będzie można przepisać wybrany wiersz i zadedykować go ważnej dla siebie osobie.

Zdajemy sobie sprawę, że wobec ciągle istniejącego zagrożenia koronawirusem część uczestników akcji może obawiać się korzystania z kart papeterii do przepisywania wierszy.

W związku z tym  można  podarować przepisany wiersz drogą elektroniczną – w formie "cyfrowego dyptyku":

1. sfotografuj kartę z odręcznie przepisanym wierszem;

2. zrób nagranie audio, na którym czytasz przepisany wiersz;

3. oba pliki prześlij wybranej przez Ciebie osobie – tu też możesz dołączyć komentarz lub dedykację.

Więcej szczegółów na stronie: www.podarujwiersz.pl

Serdecznie zapraszamy!